روش های تقویت و پرورش هوش کودک

جهت رشد و تقویت هوش نخست می بایست از سلامت مغز مطمئن گردید زیرا مغز کانون هوش و حافظه می باشد و آشفتگی و ناهماهنگی در آن سبب مختل شدن کارکرد و توانایی های هوشی و حافظه می شود.

جهت عملکرد درست و کامل حافظه و هوش مغز احتیاج به خواب کافی در طول شبانه روز دارد. دقت و توجه بر روی یک فعالیت سرعت فراگیری را بالا می برد و هوش بهر را افزایش می دهد، از این رو اجرای چند فعالیت به صورت همزمان هرگز توصیه می شود.

به علاوه به کارگیری برنامه غذایی سالم و مغذی ، اجتناب از مصرف الکل و دخانیات که نتایج منفی بر روی کارکرد مغز دارد و هوش و حافظه شخص را تحت تاثیر قرار می دهند و فضا و محیط های به دور از استرس و تنش روانی و ذهنی کارکرد مغز و به دنبال آن هوش و حافظه فرد را بهبود خواهند بخشید.

چگونگی رشد و تقویت هوش

در فاز بعد جهت رشد و تقویت و افزایش هوش می بایست علل و عناصری که مغز را تحت تاثیر قرار خواهند داد را کشف و بررسی نمود فاکتورهایی نظیر استرس ، بیماری ها ، تغذیه نامناسب اثرات و نتایج منفی بر روی پیغام رسان های مغزی دارند.

از این رو جهت برخورداری از یک هوش و حافظه پایا و فعال می بایست از درگیر کردن خود با این مسائل اجتناب کرد و سعی در برطرف کردن آن ها نمود.

پس از به وجود آوردن وضعیت و موقعیت مطلوب و شناخت علل ویرانگر و منفی ، بهره هوشی و آی کیو کاربردی بیان می شود.

هوش کاربردی اغلب به وسیله دقت و توجه ، بازگویی و مرور و ورزش های ذهنی به دست می آید.

اجرای مدتیشین یکی از اسباب رشد و تقویت هوش به شمار می آید و اجرای آن احتیاج به فعالیت  سخت و مشکلی ندارد.

اشخاصی که دارای بهره هوشی بالایی هستند اغلب وضعیت مطلوب و به دور از هر گونه عوامل مخربی را برای خود مهیا و موارد بیان شده را رعایت می نمایند.

 • با تمرینات و ورزش های فیزیکی ، سلول های مغزی خود را تحریک و فعال سازید.:
 • مطالعات و پژوهش های صورت گرفته اظهار کرده اند که اشخاصی که فعالیت های بدنی داشته اند ، رشد سلول های مغزی آن ها بهتر و سریع تری صورت گرفته است.
 • پژوهشگران در تحقیقات موسسه تحقیقاتی بیولوژیکی پی بردند که موش های بالغی که به طور منظم فعالیت فیزیکی داشته اند ، سلول های تازه ی فراوانی را در بخش هیپوکامپوس مغز ( قسمت مرتبط با حافظه و فراگیری) به دست آورده اند.
 • از سوی دیگر به اثبات رسیده که اجرای تمرینات فیزیکی موردعلاقه و باب طبع نتایجی چندین برابر در مقایسه با اجرای تمرینات شناخته شده و یکنواخت دارد.
 • تمرینات ذهنی متفاوت و پرچالشی و متنوعی را به کار بگیرید.:
 • پیدا کردن روش ها و راهکارهای آسان جهت کارگیری قابلیت ها و توانمندی های مغزی قادر است به نوسازی و رشد سلول های عصبی کمک شایانی کند.
 • در صورتی که مغز شما فعالیت نداشته باشد و به چالش کشیده نشود پس از مدتی ضعیف خواهد شد. از این رو طعم ها و رایحه های فردی و تازه ای را امتحان کنید ، فعالیت های تازه ای را انجام دهید ، مهارت ها و ظرافت های فردی تازه ای را ابداع و پیگیری کنید ، کتاب های تازه ای را بخوانید ، به ویژه تلاش نمایید همه ی کارها و فعالیت هایی را انجام دهید که از راهی شما را مجبور و ملزم سازند از همه ی شیوه های ذهنی و بدنی مشابه و قدیمی خود دور شده و چیزهای تازه و ناآشنایی را تجربه و انجام دهید.
 • برنامه های آموزشی پرورش مغز را دنبال کنید.:
 • شما قادرید با استفاده از جهان اینترنت و پیشرفت تکنولوژی نیز کارکرد مغزتان را رشد و توسعه دهید.
 • تحقیقات انجام شده نشان می دهند که برنامه های آموزشی پرورشی مغز سبب افزایش قدرت حافظه و هوش خواهند شد. بازی های هوشمندانه و فکری اینترنتی بسیاری هستند که بر روی کارکرد مغز تاثیرات مثبت می گذارند.
 • مکمل های غذایی سالم و مغذی برای افزایش هوش بخورید. :
 • پژوهشگران اظهار کرده اند بعضی از مکمل ها و مواد غذایی طبیعی قادرند به رشد و بهبود عملکرد مغز و به دنبال آن به افزایش هوش و حافظه کمک کنند نظیر اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ ، آنتی اکسیدان ها ، ویتامین های D و B6 و B12 ، مصرف مواد غذایی مثل خرما ، عسل ، چای سبز ، شکلات تلخ ، دانه های آجیل ، تخم مرغ با مصرف ایم مواد کولین زیادتری به مغز می رسد و هوش و حافظه تقویت می شود. محققان با اندازه گیری میزان کولین مغز سطح هوش اشخاص را تعیین می کنند.
استعداد یابی استعداد یابی کودک تست هوش کودک کشف استعداد کودک مرکز استعداد یابی کودک و نوجوان تست ای کیو تست هوش هوش مالی هوش کودک تقویت هوش کودک تست هوش کودک مرکز استعداد یابی کشف استعداد کودک

استعداد یابی ،استعداد یابی کودک،تست هوش کودک ، کشف استعداد کودک،مرکز استعداد یابی کودک و نوجوان ، تست ای کیو ، تست هوش ، هوش مالی ، هوش کودک ، تقویت هوش کودک ، تست هوش کودک ، مرکز استعداد یابی
کشف استعداد کودک

پرورش هوش کودک

تقویت هوش کودکان

افزایش هوش کودکان

راههای افزایش هوش کودک

بازی های تقویت هوش کودک

تقویت هوش کودکان پیش دبستانی

تست هوش کودک